Просвітницький тур «7 чудес Києва»
Пам’ятний та історичний Київ
У рамках пізнавально–екскурсійних, тематичних заходів по історичним, культурним та архітектурно-мистецьким пам’яткам Києва 20 вересня для студентів та викладачів Київського національного університету будівництва і архітектури відбувся третій просвітницький тур у рамках проекту «7 чудес Києва» .
Екскурсію та зустріч проводили відомий громадський та політичний діяч, ініціатор акції «7 чудес України», доктор політичних наук і кандидат історичних наук Микола Томенко та доктор історичних наук Любомир Михайлина, які розповіли про пам’ятний, історичний та релігійний Київ.
Свою мандрівку розпочали з пам’ятного місця, розташованого на доволі крутому схилі в Печерському районі міста Києва, Парку «Вічної Слави». До складу парку входять Меморіал Вічної Слави з обеліском на могилі невідомого солдата, Алея Воїнської Слави та Меморіал жертв Голодомору, присвячений трагедії Голодомору 1932–1933 років, до складу якого входять Національний музей «Меморіал жертв Голодомору», відкритий у 2008 році, скульптура дівчинки з колосками в руках «Гірка пам’ять дитинства»,
Майже з будь-якої верхньої точки Парку Слави відкривається просто неймовірно гарна панорама на лівий берег Києва, Дніпро та Києво-Печерську лавру. Тож, спустившись сходами, наша група продовжила подорож територією Верхньої Лаври, так називають частину Києво-Печерської Лаври, розташовану на пагорбі, ядром архітектурно-планувальної композиції якої є Соборна площа Лаври з Успенським собором та Великою Дзвіницею.
Побували в Храмі Спаса на Берестові —це пам’ятка архітектури XI—XII століття, яка входить до складу Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника і відповідно до списку об’єктів Світової спадщини ЮНЕСКО (з 1990 року). У приміщенні давньої пам’ятки представлені оновлені експозиції «Три тисячі років історії. Археологічне дослідження території церкви Спаса на Берестові», «Печерське містечко на планах XVII — першої третини XIX ст.». Також в Храмі демонструється артефакт, виявлений влітку 2017 року, під час реставраційних робіт, у дерев’яних конструкціях даху церкви Спаса на Берестові — стакан від одного з артилерійських снарядів, якими російські загарбники бомбардували Київ у січні 1918 року.
Прогулюючись територією Києво-Печерської лаври, зупинились біля пам’ятного знаку Тараса Шевченка у вигляді мольберта, на якому розміщено палітру, пензлі, фарбу і полотно. Мольберт встановлено саме у тому місці, де, як вважає автор цього оригінального мистецького проекту, 168 років тому Тарас Григорович Шевченко змалював Церкву Всіх Святих, розташовану на північній межі верхньої території Лаври над Економічною брамою, що входить до системи лаврських фортечних мурів, і замикає з півночі Економічну вулицю. До речі, хочеться зазначити, що в свій час саме команда «Рідна Країна» на чолі з Миколою Томенко, встановила за свої кошти пам’ятний знак Тарасу Шевченко, Костянтину Острозькому та сприяла створенню Музею Івану Мазепі в Онуфрійській вежі на території Києво-Печерської лаври.
Відвідали Успенський собор Києво-Печерської лаври — один із найдавніших храмів Київської Русі, унікальна пам’ятка архітектури, а також усипальня багатьох видатних осіб, усипальниця київськиї князів. Упродовж віків Успенський собор був почесним місцем останнього спочинку понад 300 відомих осіб, серед яких П. Могила, К. Острозьський, Є. Плетенецький, П. Биринда, П. Румянцев-Задунайський, І. Гізель. Тут також знаходяться родові поховання Долгорукових, київських князів династії Олельковичів, інших відомих людей.
Історично-пам’ятним та цікавим було закінчення нашої екскурсії, відвідування Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника виставки «Князі Острозькі: європейський вимір української історії». На виставці представлені пам’ятки XV–ХХ століть – лицарські обладунки, зброя XVI–XVII ст. (мечі, шаблі, гармата), церковні старожитності, стародруки Острозької друкарні, картини, гравюри, старовинні документи. Серед експонатів – знаменита «Острозька Біблія» кінця XVI століття. На виставці представлена воскова реконструкція постаті великого гетьмана литовського князя Костянтина Івановича Острозького.
Подяка Ректору Петру Кулікову, проректору Наталії Бурдейній – за підтримку та організації екскурсій, Миколі Томенко та Любомиру Михайлині – за цікаві, актуальні та важливі історичні, релігійні та пам’ятні факти й матеріали.
Оксана Бєлозьорова
Завідуюча відділу
з організації виховної роботи