Поетичний клуб “СТИХіЯ”

 

Клуб «СТИХиЯ» (російською мовою) народився стихійно у емоційно важкому році після катастрофи на Чорнобильській атомній електростанції. 

Отже, у листопаді 1986 року тодішні методист відділу аспірантури КІБІ Дембіцька Тамара Олександрівна, доцент кафедри автоматизації будівельного виробництва Соболевський Георгій Дмитрович та директор клубу КІБІ Цепурит Анатолій Альфредович заснували клуб як місце зустрічі шанувальників поезії.

З дня заснування організатором та незмінним керівником була Тамара Олександрівна Дембіцька (30.03.1941-09.07.2023) – ветеран праці університету, завідуюча відділом аспірантури і докторантури КНУБА, яка віддала 44 роки сумлінної праці нашому університету.

Назва СТИХіЯ має подвійне значення: – одне значення ВІРШ і Я (в російській мові) як ставлення кожного до віршованого твору, а друге «стихія» яка природне явище або явище суспільного життя, що не регулюється суспільством. Авторство цієї назви належить Георгію Дмитровичу Соболевському.

Перше засідання відбулося 26 листопада 1986 року в аудиторії 407. Потім засідання клубу проходили в інститутському кафе за чашкою чаю або кави, а також у приміщенні жіночої ради…

 «В подальшому ми за різних обставин, що від нас не залежали, змінювали місце зустрічі, постійно поповнюючи наш склад», – із спогадів Т.О.Дембіцької.

Починалось все з невеликої групи викладачів та співробітників КНУБА (а тоді ще КІБІ). Серед першого складу були:

Тамара Дембіцька (відділ аспірантури, методист), Анатолій Цепурит (завідуючий клубом КІБІ), Жанетта Лєвіна (кафедра нарисної геометрії та креслення), Вадим Богуславський ( кафедра експлуатації та ремонту будівельних машин ), В’ячеслав Малиновський (кафедра рисунку та живопису), Георгій Соболевський (кафедра автоматизації будівельного  виробництва ), Євген Рейцин (кафедра міського будівництва), Аркадій Мішин (кафедра технології будівельного виробництва ), Сергій Білик ( кафедра металевих та дерев’яних конструкцій), студентка Олена Грицюк, аспірант Олександр Тімінський, Вадим Хазін (кафедра основ та фундаментів).

Із спогадів Тамари Дембіцької: «З роками клуб поповнився творчими особистостями, шанувальниками поезії. Він давно вийшов за межі університету і став з роками поетично-музичним, де виконуються пісні та романси на вірші членів клубу, і не тільки. Авторські твори звучали в різних організаціях міста Києва.

Перші роки  ми «варились у власному соку». Але зустріч з поетом та керівником студії «Володимирська, 57» Володимиром Артюхом посприяла подальшому розвитку та новим цікавим зустрічам з відомими поетами та митцями.

За більш ніж 30 років існування засідання клубу відвідували відомі поети, співаки, а також актори.

Серед них відомий поет Леонід Миколайович Вишеславський, Василь Дробот, Віталій Іващенко, Володимир Артюх, Віктор Глущенко, Олена Гриценко, Марина Пьяних, Борис Боровик, народний артист Микола Олялін, актор Генадій Болотов, заслужений артист Юрій Попов, головний редактор журналу «Ренесанс» В.В.Шлапак, редактор журналу «Всесвіт» П. Зосенко, Зоя Кучерявая, поет, учасник війни в Афганістані Микола Грабовський, поет-бард Валерій Вінарський. Постійними членами клубу в свій час стали поети Світлана Макаревська, Алла Чоловенко, Анатолій Шерепицький.

З приходом до клубу Олександра Бернацького в клубі зазвучали його авторські пісні на вірші наших поетів.

 Перший збірник авторів клубу було вирішено присвятити 10-річчю заснування клубу.

Потім були індивідуальні збірники авторів, а також дві збірки поезії, які були приурочені до 75-ти та 80-ти річчя КНУБА.»

На сторінках університетської газети «За будівельні кадри» та «А+Б» часто публікувались матеріали, присвячені діяльності та новій поезії авторів клубу. Також вірші публікувались в газеті профспілок України «Єдність» та міжнародного журналу «Ренесанс».

Із вступного слова ректора А.М.Тугая до збірки «Обрії натхнення» до 80-річчя КІБІ-КНУБА: «…отже, наголошую, що у нас багато талановитих людей, насамперед викладачів і співробітників, адже цей поетичний клуб відвідують якраз вони. Клуб – це творчі вечори і творчі пошуки в славу рідного учбового закладу. Тут творчі особистості університету – як починаючі автори, так і ті, для кого вірш, пісня, музика є життям – відкривають для себе багато цікавого, нового, доповнюючи цим власне життя.»

Треба відзначити, що всі, хто був причетним до клубу «СТИХіЯ» протягом усіх років його існування – це друзі та однодумці,  які поважали, підтримували, допомагали в тяжку хвилину один одному. Клуб не був формальним та підлеглим вищим органам. Все, що робилось – робилось абсолютно неформально, щиро, з радістю від спілкування, творчості та самореалізації.

Сьогодні клуб поновлює свою роботу під керівництвом доцента кафедри філософії Тетяни В”ячеславівни Євдокимової, шукає молоді таланти, які б продовжили багаторічні традиції…

Сучасні події клубу висвітлюються на сторінках Фейсбуку та у Телеграм-каналі.

 https://www.knuba.edu.ua/muzej-podii/

З історії заснування та діяльності клубу “СТИХіЯ”

Translate »