Поет Андрій Демиденко
Андрій Петрович Демиденко
Поет-пісняр, сценарист, фольклорист, перекладач. Професор (2000), Народний артист України (2001), кавалер орденів Ярослава Мудрого, повний кавалер ордена «За заслуги», володар високих міжнародних Гран-прі та міжнародних літературних премій, секретар Національної спілки письменників України.
Народився Андрій Петрович 12 червня 1951 року в селі Мартиновичі Київської області. Писати вірші почав у сьомому класі. У восьмому класі почав друкуватися у “Київській правді”. На літературний шлях юного поета благословив Андрій Малишко, це сталося, коли хлопець приніс у журнал “Дніпро” добірку своїх віршів.
У 18 років Андрій Демиденко став переможцем конкурсу на кращу молодіжну пісню.
У 1973 році закінчив Київський Національний університет будівництва та архітектури за спеціальністю «інженерна геодезія».
А згодом закінчив з відзнакою факультет журналістики Київського Національного університету ім. Т. Г. Шевченка.
З 1999 року — професор кафедри української літератури, нині — професор кафедри методики викладання української мови та літератури, керівник літературної студії Київського Національного педагогічного університету ім. Михайла Драгоманова.
Автор понад 180 наукових праць, присвячених національному фольклору та проблемам українознавства. Автор багатьох науково-популярних статей, історичних досліджень. Творець фундаментальної документальної книги про Михайла Грушевського “Великий українець”. Підготував і видав усю спадщину Михайла Грушевського. Редактор і упорядник “Історії України в народних думах і піснях”.
Зоряне коло його великих творчих побратимів. Серед композиторів, які написали музику на вірші Андрія Демиденка: Станіслав Людкевич, Володимир Івасюк, Ігор Шамо, Мирослав Скорик, Євген Станкович, Іван Карабиць, Геннадій Татарченко, Олександр Морозов, Ігор Лученок, Володимир Мигуля, Володимир Мулявін, Євген Дога, Давид Тухманов… А виконавцями його дивовижних пісень в різні роки були: Дмитро Гнатюк, Євгенія Мірошниченко, Микола Кондратюк, Діана Петриненко, Назарій Яремчук, Микола Гнатюк, Ніна Матвієнко, Раїса Кириченко, Алла Пугачова, Софія Ротару, Юрій Богатиков, Юрій Гуляєв, Анне Веске…
Про творчість Андрія Демиденка знято документальні фільми українським, російським, канадським, американським, австралійським телебаченням. Його твори перекладені 18 мовами світу.
У 2024 році був обраний академіком Національної Академії мистецтв України разом з легендарним художником Іваном Марчуком та композитором Валентином Сильвестровим.
Вийшла в світ його нова збірка «Київський зошит», що складається з сотні віршів та поем, присвячених нашому місту. «Збірка є справжнім поетичним літописом Києва, який не залишить байдужим жодного з тих, хто ніжно любить своє рідне місто, а також його прекрасні й мальовничі місця»
Знаменитою міжнародною літературною фундацією – конкурсом «Коронація слова» за видатні заслуги перед Україною та широке зарубіжне визнання Андрій Демиденко був удостоєний високого звання – Золотий письменник України 2024 року.
А.П.Демиденко – лауреат багатьох українських та міжнародних літературних премій:
“Дрезденська весна” (Німеччина), “Зорі Софії” (Болгарія), імені Григорія Сковороди “Сад божественних пісень” (Україна, 2019), Миколи Гоголя “Тріумф” (Україна, 2020), Франца Кафки (Німеччина-Австрія-Чехія, 2020), Джека Лондона (США, 2021), Франческо Петрарки (Італія, 2021), Антуана де Сент-Екзюпері (Франція, 2022), Йоганна Гете (Німеччина, 2022), Леонардо да Вінчі (Італія, 2023), Роберта Бернса (Великобританія, Шотландія, 2024), Народної премії України імені Т.Шевченка (2021), всеукраїнських літературних премій імені Павла Тичини (2018), Миколи Томенка (2019), Володимира Сосюри (2021), Андрія Малишка, премії “Київська книга року” (2022) та інших.
Леонід Кравчук, перший Президент України: «У поезіях Демиденка вирують такі переживання, такі емоції, такі думки, така філософія, що їх вистачить на всі регістри душі людини і народу. Я його шанувальник».
Леонід Кучма, Президент України: «Як на мене, Андрій Демиденко — багатющий животворний талант, чия творча спадщина увійшла до національної духовної скарбниці. Його пісні — гордість і слава України».
Віктор Ющенко, Президент України: «Те, що він подарував Україні і світові «Україночку», що подарував нам і «Душі криницю», і пісню про Матір, знаєте, це можуть написати не просто великі поети, а великі українці. Я думаю, оте виховання нації, яке він робить так делікатно, коректно, але так вимогливо, робить йому величезну славу. Андрій Демиденко — це велика людина, великий поет, великий пісняр, я тішуся, що взагалі в Україні ще є такі люди.
Квітка Цісик: «Коли я зачула пісню Андрія Демиденка «Скажу вам, дочки і сини», то не могла заснути. Що більше я прагла її забути, то глибше вона в’їдалася в мою суть. У ній мудрості вистачить на всі пісні».
Богдан Ступка: «Якої б теми не торкнувся Андрій Демиденко — вона одразу ж привертає увагу і набирає значущості. Це — поет поза часом! Уже чверть віку я читаю його вірші».
Вірші Андрія Демиденка, що стали піснями
https://www.pisni.org.ua/persons/89.html
«Україна»
Завжди буде на світі моя Україна
Віра моя і моя Батьківщина
Священна як сонце, вода і хлібина,
Завжди буде на світі моя Україна.
Приспів:
Україно!
Ти в нашому серці дзвениш тополино
Своїми ділами твою ми утвердим свободу.
Сонця тобі, Україно,
Долі тобі, Україно,
Щастя твоєму народу!
Є і в мене ім’я, коли є Україна
Іншим гірка, а для мене – єдина
З тобою – я вічність, без тебе – пір’їна.
Є і в мене ім’я, коли є Україна!
«Оркестр природи»
Зберу музик, зберу вогнистих
І хай мелодію ведуть
Що б ожила природи пісня,
Але таких я не знайду.
Дарують мрії простір й волю
І гріють душу молоду,
Та первозданную свободу
Лише в природі я знайду
Приспів:
О, як дзвенить небес блакитна повінь,
О, як співає нам зелений ліс,
Найкраща музика – жива природа,
І найсвітліша на землі
Стоять луги неначе вдови,
За них я буду на суду.
Зберу увесь оркестр природи,
Кого в живих іще знайду.
Заплачуть з ними мертві води,
І гнізда спалені в саду.
Я задихаюсь без природи,
Я без природи пропаду.
«Мадонна Україна»
Молюсь на Твоє обличчя,
Мадонно Україно,
Іду крізь Твої сторіччя,
Мадонно Україно,
В сльозах Твої нині очі,
Мадонно!
Світи мені дні і ночі,
Мадонно Україно!
Приспів:
Ти – бідна-пребідна й багата, й багата,
Ти – рідна-прерідна, свята і розп’ята,
Мадонно Україно!
О, дай нам надію і віру, і Бога,
Але не прощай же нам більше нічого,
Мадонно, о, Мадонно моя Україно!
В тяжких Ти родилась родах,
Мадонно Україно!
Спини наше зло і розбрат,
Мадонно Україно!
Дай сил твоїм дітям кволим,
Мадонно!
Тебе не зрічусь ніколи,
Мадонно Україно!
Приспів. (2)
Мадонно моя Україно…
Молюсь на Твоє обличчя,
Мадонно Україно…
«Лелеки»
Вже із далей далеких
Повертають лелеки,
А із ними на крилах
І весна прилетіла!..
А із ними на крилах
І весна прилетіла,
Вже із далей далеких
Повертають лелеки…
Приспів:
Ах, лелеки, лелеки,
Мені б з вами літати!
Ви – живі обереги
Української хати!..
Ах лелеки, лелеки,
Ви для мене, як люди,
Як люблю я ваш клекіт
Над Вкраїною чути!..
А зростуть лелечата,
Стануть горді і вільні,
А нам діток–маляток
Принесуть у хустині.
А нам діток–маляток
Принесуть у хустині,
А зростуть лелечата,
Стануть горді і вільні!..
Приспів.
А як осінь захмарить
І дощі вдарять в гуслі,
Відлітають лелеки –
Українськії бусли…
Відлітають лелеки –
Українськії бусли,
Відлітають лелеки,
Щоб до нас повернутись…