Новини,  НОВИНИ КНУБА

«Країна, яку ми любимо, держава, якою ми пишаємося» (до Дня пaм’яток історії тa культури)

Важливу роль у збереженні минулого, формуванні історичної пам’яті та національної свідомості відіграє історико-культурна спадщина. За всю історію людства, зусиллями багатьох народів, створено яскраве різноманіття, яке потребує збереження для майбутніх поколінь.

Україна – держава з багатовіковою історією та культурою. Кожна епоха залишила у спадщину історичні пам’ятки – це наш скарб, наша гордість і надбання. До наших днів збереглися середньовічні фортеці, палаци та садиби, стародавні монастирі та храми. Під охороною держави нині перебуває майже 110 000 пам’яток. Кожен куточок нашої держави має свої ексклюзивні «родзинки», свої сакральні, історичні  місця, якими пишаються і які шанують українці.

Станом на 2023 рік 8 пам’яток України внесено до списку світової спадщини ЮНЕСКО. Кожна має свою історію, свої традиції, свою красу. Багатою та різноманітною є культура України, і наша місія зберігати та захищати її для  майбутніх  поколінь.

День пам’яток історії та культури України і Міжнародний день пам’яток та визначних місць у складний воєнний час набув особливого значення. 10-й рік поспіль триває світоглядна війна за нашу національну історію, культуру, мову, церкву…  Ворог нещадно руйнує країну: бомбардування, обстріли,  окупація територій. Масштаби руйнувань жахливі. Наразі зруйновано, або пошкоджено понад 550 пам’яток: церкви, мечеті, синагоги, театри,  бібліотеки, музеї тощо. Руйнування об’єктів культурної спадщини, за Гаазькою конвенцією 1954 року, є воєнним злочином, за що РФ доведеться відповісти. Міністерством культури та інформаційної політики України для належного документування воєнних злочинів створено спеціальний сайт, на якому розміщується інформація про руйнацію закладів культури та об’єктів культурної спадщини. Ні один злочин не залишиться безкарним.

Війна стала поштовхом для трансформації розуміння значимості нашої культурної спадщини для кожного в країні та світі. Сьогодні, в умовах війни, за допомогою технологій 3Dсканування та фотограмметрії, у співпраці з фахівцями Латвійського технічного університету, які вже займалися скануванням пам’яток в зонах бойових дій Іраку та Сирії, українські волонтери старанно створюють цифровий архів української архітектурної спадщини, з метою збереження і використання під час розробки реставраційних програм. За допомогою цих технологій вже відсканували школу та пожежну частину у Харкові, Вознесенську церкву, юнацьку бібліотеку в Чернігові, Іpпінський міст і безліч інших пам’яток, зруйнованих  країною-агресором.

Віримо: мінливе і потворне не може взяти гору над вічним і змістовним.

Вивчаймо, гордимося, бережемо свою історію і культуру!

Шукаймо вічний сенс у культурній спадщині тисячоліть і надихаймося на нашу Перемогу!

Автор: Наколюжна О. І., бібліотекар 1 категорії

Translate »