Історія успіху
Українському Щедрику – 106 років. Мелодія, яку впізнають на всіх континентах світу
Напередодні Рідзва 2023 «Архітектура та Будівництво» отримала приємну звістку: до нас подзвонив випускник КНУБА 2011 року, активний помічник багатотиражки, студентський кореспондент протягом всіх років навчання в універі Данило Кузьмюк.
Наскільки це була приємна зустріч, хоч і онлайн, зрозуміють багато людей, особливо наш викладацький склад. Декілька слів про Данила К.
Десять років виповнилося, як Данило та Олена (однокурсники) стали сім’єю. У них двоє дітей – близнюків Мар’яна та Микола. Ось уже п’ять років, розповів Данило, як вони живуть у Люксембурзі, працюють у юридичній фірмі. Мають невеликий власний будиночок.
Даню дуже цікавило, чому на сайті КНУБА він не бачить зверстаних номерів «Архітектури та Будівництва». І йому дуже захотілося взяти участь у новорічному номері газети. Він запропонував розповісти студентам «Чого нас навчатиме український Щедрик».
Ця тема прийшла до нього, тому що в Люксембурзі є хор міжнародних виконавців, тих, хто влаштувався в цій країні. І вони чудово виконують цю щедрівку для вітання Старого Нового року. «Зі своїм репертуаром, розповів Данило, хор об’їхав багато країн світу». А тепер про Щедрик! Читайте!
Мелодія української щедрівки – найпопулярніша мелодія в Голлівуді
Уперше «Щедрик» Миколи Леонтовича прозвучав на Різдво у грудні 1916 року. Її виконав хор Київського університету, де працював композитор. Свою композицію він створив на основі дохристиянської пісні «Щедрик, щедрик, щедрівочка…», яку виконували навесні, коли, згідно з давнім календарем, і наставав Новий рік. Це пісня добрих побажань, історія про ластівку, яка віщує добрий рік і приплід овечого стада його господарю.
Мотив пісні вважали магічним, його наспівували для вітання нового року і відродження природи після зимової сплячки.
Композитор Микола Леонтович
Всесвітньо відома обробка «Щедрик» належить до тих, над якими Микола Леонтович працював майже усе життя: перша редакція була написана до 1901–1902 рр.; друга редакція – в 1906—1908 рр.; третя – 1914 р.; четверта – 1916 р.; п’ята – 1919 р.
Світові твір презентувала Українська республіканська капела, більш відома як хор Олександра Кошиця, створена у 1919-му році за ініціативи голови Директорії Української Республіки Симона Петлюри.
Симон Петлюра відправив колектив мандрувати світом з чіткою місією – продемонструвати красу та могутність українського народу. Презентувати Україну як незалежну та відмінну від Росії, спроможну країну з багатою культурою.
Сто років поспіль триває ця місія. “Щедрик” далі звучить в усіх куточках світу, магічне українське мистецтво далі говорить про нас.
Після нечуваного успіху в Європі двері до Америки капелі відкрив контракт з американо – єврейським імпресаріо Максом Рабіновим. Його вразила віртуозність та самобутність колективу на концерті в Празі.
П’ятого жовтня 1921 року «Щедрик» був уперше виконаний хором імені Олександра Кошиця на концерті у нью-йорському Карнегі-Холі.
1921 рік. Карнегі-Хол, Нью-Йорк
Відтоді й почалася слава “Щедрика”. У 1936 році американець українського походження Петро Вільговський, який працював для радіо NBC, створив англійську версію слів до «щедрика». Пісня стала популярна у західних країнах під назвою « колядка дзвонів» – Carol of the Bells.
Данило Кузьмюк,
випускник 2011 року, студкор газети