Про кафедру ЕКОНОМІЧНОЇ ТЕОРІЇ ОБЛІКУ ТА ОПОДАТКУВАННЯ
Кафедра економічної теорії, обліку та оподаткування КНУБА є випускною кафедрою по підготовці студентів спеціальності 071 “Облік і оподаткування”, за освітньо-професійною програмою «Облік і аудит».
Кафедра також забезпечує підготовку бакалаврів та магістрів на всіх факультетах університету.
Завідувач кафедри – доктор економічних наук, професор, заслужений професор КНУБА,
Заслужений працівник освіти України
Нам виповнюється 70 років
Історія кафедри
Кафедра економічної теорії, обліку та оподаткування була створена 3 червня 1955 р., як кафедра політекономії. У 2025 році кафедрі виповнюється 70 років від дня заснування.
Першим її завідувачем став доктор економічних наук, професор Яків Устинович ЛІНІЙЧУК (1907–1987) — видатний український учений-економіст, педагог, заслужений працівник вищої школи України. Основний напрям його досліджень — проблеми розвитку товарно-грошових відносин на селі, розробка та впровадження в навчально-виховний процес активних методів навчання. Наукова спадщина складає 65 наукових праць, три монографії, більше 50 навчально-методичних розробок. Під керівництвом Я. У. Лінійчука кафедра пройшла період становлення і розбудови. Завдяки розробці та впровадженню у практику освітньо-виховної діяльності активних методів навчання, високоякісним дослідженням найбільш актуальних макроекономічних проблем кафедра стала відомою не тільки в Україні, а й за її межами.
У 1987–1993 рр. роботою кафедри керував кандидат економічних наук, професор Володимир Іванович НАУМЕНКО (1951 – 2023) — дійсний член Академії економічних наук, радник-керівник економічної служби Президента України, заступник міністра економіки України, директор НДЕІ Мінекономіки України, радник Голови Рахункової палати України. Автор більше 100 наукових праць, монографій та навчальних посібників. З 1975 по 1993 р. працював у КІБІ асистентом, старшим викладачем (1980), доцентом. У 1981 р. захистив кандидатську дисертацію. Вчене звання професора присвоєно в 1995 р. Напрям наукової діяльності — проблеми державного регулювання розвитку національної економіки.
З 1994 р. кафедру очолює доктор економічних наук, професор Володимир Миколайович ЛИЧ (1951 р. н.) — заслужений працівник освіти України, заслужений професор КНУБА, голова спеціалізованої вченої ради захисту докторських дисертацій з економіки, учасник бойових дій.
Автор понад 200 наукових праць, монографій та навчальних посібників. Під його керівництвом успішно захищені 2 докторські та 14 кандидатських дисертацій. З 1978 р. працює в КНУБА асистентом, доцентом (1984). У 1984 р. захистив кандидатську дисертацію, у 2005 р. — докторську. Вчене звання професора присвоєно у 2005 р. Засновник та фундатор школи економіки інтелектуально-інноваційного капіталу, яка ґрунтується на основних принципах неокласичного синтезу.
У 2001 році було змінено назву кафедри на «Економічної теорії», а в 2018 році – «Економічної теорії, обліку та оподаткування». На сьогодні кафедра є випусковою зі спеціальності 071 «Облік та оподаткування» за освітньою програмою «Облік та аудит».
Колектив кафедри економічної теорії. Зліва направо: Б. Е. Головаш, Л. В. Головаш, М. М. Зінченко, В. В. Шовківська, Л.О.Згалат-Лозинська, Т. М. Іванова, О. О. Мостовенко, завідувач кафедри В. М. Лич, П. М. Куліков, Г. В. Гаман, І. М. Корсун, Ю. Б. Чернявська
У своїй роботі трудовий колектив кафедри основну увагу приділяє якісній підготовці висококваліфікованих фахівців з обліку та аудиту, економічним дисциплінам, які читаються студентам інших економічних та технічних спеціальностей. Викладачами кафедри розроблені навчально-методичні комплекси та читаються лекції і проводяться практичні заняття більше ніж по 60 дисциплінам.
Викладачами кафедри опубліковано більше 30 монографії, десятки навчальних посібників, методичних вказівок. Щорічно у провідних економічних виданнях друкуються статті. Науковці кафедри беруть активну участь в організації та проведенні наукових конференцій, семінарів, круглих столів не тільки в Україні, але й за кордоном, рецензуванні монографій, дисертацій, статей тощо. На кафедрі підготовлено та успішно захищено 7 докторських та більше 50 кандидатських дисертацій.
У науково-дослідній роботі колектив кафедри основну увагу зосередив на:
-
проблемах генезису економіки інтелектуально-інноваційного капіталу;
-
системному розвитку обліку, аудиту та оподаткуванню будівельних підприємств в умовах формування економіки інтелектуально-інноваційного капіталу;
-
формуванні інноваційно-інвестиційних стратегій розвитку будівельних підприємств;
-
генезису інтелектуального капіталу підприємств будівельного комплексу України;
-
формуванні ефективного інвестиційного механізму розширеного відтворення ринку праці в Україні;
-
проблемах розширеного відтворення корпоративних відносин в будівництві.
Щорічно більше 20 студентів беруть участь у науково-практичних конференціях КНУБА, кращі студентські наукові роботи рекомендуються до участі в наукових конференціях різних рівнів. Окрім того, організовані та плідно працюють під керівництвом викладачів наукові гуртки. Проводяться круглі столи, на яких студенти разом з наставниками розглядають і обговорюють економічні теми. Налагоджено співпрацю з підрозділами інших ЗВО: Київським національним університетом ім. Т. Шевченка, Київським національним економічним університетом імені В. Гетьмана, Уманським державним педагогічним університетом ім. Павла Тичини, Національним університетом біоресурсів і природокористування України, Національним авіаційним університетом м. Київ, Turiba University Riga, Latvia.
95 річчя КНУБА та 70 річчя створення кафедри трудовий колектив зустрічає вагомими успіхами в навчально-виховній, науковій та організаційній роботі. За останні 5 років кафедрою, як випусковою по ОА підготовлено 53 бакалаври та 43 магістри, захищено 3 докторські та 4 кандидатські дисертації, опубліковано 34 статті у фахових виданнях, 11 публікацій – Scopus, Web of Science. На сьогодні в докторантурі та аспірантурі кафедри навчається 17 науковців. Викладачі активно співпрацюють зі стейкхолдерами, випускниками, які приймають участь в удосконаленні освітньо-професійних програм спеціальності, профорієнтаційній роботі.
Кафедра економічної теорії, обліку та оподаткування має добрі традиції. Кожного року 4 листопада ми святкуємо День кафедри. Дата визначена не випадково. В цей день народився наш перший завідувач кафедрою – Яків Устинович ЛІНІЙЧУК. 37 років поспіль не зважаючи на будь-які обставини, їдемо на Байкове кладовище на могилу Учителя. Проводимо святкові засідання, конференції, згадуємо викладачів які працювали на кафедрі, звітуємо про здобутки, проблеми, обговорюємо шляхи їх вирішення.
Запрошуємо до навчання
Унікальність спеціальності “Облік і оподаткування” полягає в тому, що Ви не тільки отримаєте класичну економічну освіту, але й здобудете додаткові ґрунтовні знання всіх тонкощів та нюансів податкового законодавства, бухгалтерського обліку, аудиту, економічного аналізу.
Які будуть фахові дисципліни?
Бухгалтерський облік, фінансовий облік І, фінансовий облік ІІ, ревізія і контроль, нормативна база оподаткування, управлінський облік, аудит, інформаційні системи і технології в обліку та аудиті, звітність підприємств, міжнародні стандарти бухгалтерського обліку та аудиту, спецкурс випускової кафедри, теорія економічного аналізу, господарське право, фахова іноземна мова, технологія будівельного виробництва та будівельна техніка, кошторисна справа в будівництві, облік і аудит у будівництві, навчальна практика, виробнича практика, кваліфікаційна робота.
Ким зможете працювати?
- бухгалтер, асистент бухгалтера, бухгалтер-експерт, бухгалтер-ревізор, касир-експерт,
- аудитор, фахівець з фінансово-економічної безпеки,
- державний податковий інспектор, ревізор-інспектор податковий, агент податковий, консультант з податків і зборів,
- аналітик з інвестицій, аналітик з кредитування,
- економіст з фінансової роботи, економіст із ціноутворення, економічний радник, економіст з податків і зборів, консультант з економічних питань, оглядач з економічних питань, член виконавчого органу акціонерного товариства, член правління акціонерного товариства, член ревізійної комісії, член спостережної (наглядової) ради;
- ревізор, ревізор комерційний, інспектор з інвентаризації, інспектор з організації інкасації та перевезення цінностей;
- фінансовий інспектор, фінансовий аналітик,
- помічник керівника підприємства (установи, організації);
- податковий консультант та радник з економічних питань.
В яких організаціях працевлаштовуються випускники?
Наші випускники працюють бухгалтерами на будівельних підприємствах, бухгалтерами на аутсорсингу, аудиторами, податківцями, ревізорами, бухгалтерами з обліку банківських та касових операцій, економістами.
Ви будете вміти складати бухгалтерські проводки, оформлювати фінансові та податкові звіти, користуватися методами і організацією ведення на підприємствах фінансового обліку активів з використанням прогресивних форм і національних стандартів, обліку коштів у касі і на банківських рахунках, освоїте облік фінансових інвестицій та дебіторської заборгованості, засвоїте порядок обліку основних засобів, інших необоротних матеріальних активів, облік нематеріальних активів, запасів та витрат виробництва і випуску готової продукції. Будете знати побудову системи обліку; техніку і організацію фінансового обліку; вміти складати фінансову звітність підприємства і використовувати її для контролю і аналізу; вести облік активів та джерел формування цих активів; облік господарських процесів; вміти правильно виписувати, укладати та оформляти документи; здійснювати вірні записи по розрахунках з постачальниками і за кредитними операціями; нараховувати заробітну плату і утримувати з неї податки і внески; розраховувати різні податки, збори і внески; визначати доходи та витрати, фінансові результати діяльності підприємства, розмір прибутків і збитків; вміти перевіряти правильність та узгодженість даних бухгалтерського обліку та звітності.
Також Ви будете вміти визначати об’єкт аудиту, розраховувати рівень аудиторського ризику на основі проведених тестів внутрішнього контролю; вибирати найбільш сучасні та ефективні методи та прийоми аудиту; здійснювати листування з потенційним клієнтом до укладання договору на проведення аудиту; укладати договір на проведення аудиту; складати загальний план аудиту; складати детальну програму аудиту фінансової звітності; збирати, узагальнювати й обробляти аудиторські докази; оцінювати ступінь надійності аудиторських доказів; складати робочі документи аудитора; перевіряти фінансову звітність на арифметичну точність; складати пробний баланс та звіт про фінансові результати; складати коригуючи бухгалтерські записи щодо виправлень залишків за балансовими рахунками; проводити перевірку правильності класифікації статей Звіту про рух грошових коштів; проводити перевірку достовірності статей Звіту про власний капітал; надавати послуги з економіко-правового забезпечення господарської діяльності суб’єктів господарювання; готувати аудиторський звіт та складати меморандум виправлених аудитором помилок за результатами перевірки; аналізувати ймовірність надання модифікованого аудиторського висновку; складати підсумкові документи внутрішнього аудиту та аудиторський висновок; відстежувати виконання підприємством рекомендацій аудитора; використовувати сучасні інформаційні технології при здійсненні аудиторської діяльності.
Будете вміти: роз’яснювати окремі положення податкового законодавства та орієнтуватися в останніх змінах норм податкового законодавства; застосовувати отримані знання для самостійного нарахування податків і обов’язкових платежів, виявляти проблеми, які виникають при нарахуванні та справлянні податків і зборів; вирішувати дискусійні питання, давати пропозиції щодо вдосконалення податкового законодавства; застосовувати набуті знання під час прийняття управлінських рішень, вирішення актуальних питань оптимізації оподаткування суб’єктів господарювання тощо.