Новини,  НОВИНИ КНУБА

До Міжнародного дня музеїв

Щорічно 18 травня відзначається Міжнародний день музеїв. Він з’явився в календарі у 1977 році та відзначається у більш ніж 150 країнах світу. Музеї – це ті заклади, в яких зупиняється час та пахне історією різних подій. Музеї мають силу змінювати світ навколо нас, вони є місцями відкриттів. Одні з них навчають нас про наше минуле та діляться досвідом поколінь. Інші розкривають нам чарівний світ різноманітних видів мистецтва.

В Україні нараховується близько п’яти тисяч музеїв. За роки незалежності кількість музеїв збільшилось більш ніж удвічі. За останні роки відкрилися тисячі приватних музеїв. Особливо багато приватних музеїв у Карпатах, в місцях туристичного паломництва, куди залюбки приходять туристи, аби дізнатися історію української культури, провести інтерактивне спілкування з минулим.

Із початком повномасштабного вторгнення деякі музеї перемістили експонати в місця, розташування яких не розголошувалося. Так, три музеї Одеси ще в січні почали готуватися до евакуації експонатів на захід України під виглядом відправки на виставки. Були підготовлені спеціальні «червоні списки» експонатів українських музеїв для евакуації в разі нападу.

Деталі кампанії з захисту української культурної спадщини не розкривалися, але вона охопила музеї, архіви, галереї, бібліотеки та інші організації по всій країні і, за оцінкою Bloomberg, була однією з наймасштабніших у нинішньому столітті, нагадуючи подібну кампанію в Європі під час Другої світової війни.

Через російське вторгнення в Україні пошкоджено або зруйновано 1946 пам’яток культури. Найбільших втрат і збитків культурна інфраструктура отримала у прифронтових областях та на тимчасово окупованих територіях. Статистика втрат українського культурного фонду ще не раз буде змінюватися. Адже обстріли українських міст не припиняються.

Нищити українські культурні цінності російські окупанти почали з перших днів вторгнення. У лютому 2022 року від російського ракетного обстрілу згорів дотла Іванківський історико-краєзнавчий музей на півночі Київської області. У музеї зберігалися твори всесвітньо відомої народної художниці Марії Примаченко. Частину картин Примаченко та інших експонатів місцеві жителі врятували з палаючої будівлі, а деякі з робіт були винесені працівниками музею та заховані ще до початку повномасштабного вторгнення.

Російські окупанти прагнуть знищити все українське, вони намагаються стерти культурний код, руйнуючи пам’ять про значущі історичні події та постатей, які зіграли ключові ролі у становленні української держави. Черговим доказом цього стала цілеспрямована атака дронів-камікадзе на Львів. Унаслідок обстрілу спалахнула пожежа в музеї головнокомандувача Української повстанської армії Романа Шухевича.

У травні 2022 року російський снаряд влучив у будівлю літературно-меморіального музею відомого українського філософа Григорія Сковороди. У його стінах зберігалися видання творів митця, література про Сковороду, присвячені йому полотна, скульптури. Неподалік від пам’ятки розташована могила видатного українця. Ракета поцілила прямісінько в дах.

В Чернігові окупанти знищили будинок Василя Тарновського, пам’ятку національного значення. У цій історичній будівлі розташовувався заснований у 1896 році Музей українських старожитностей, згодом Чернігівський історичний музей. Будинок Тарновського пережив обстріли у 1918 та 1919 роках. Вцілів у Другу світову війну під бомбами німецьких нацистів. Але прийшла кремлівська орда і вщент зруйнувала цю будівлю — пам’ятку архітектури XIX століття.

З музеїв на окупованих територіях було вкрадено найцінніші експонати.

І таких сумних історій ми маємо нажаль дуже багато. Але завершити хочеться позитивною новиною: генеральний директор Національного музею Героїв Небесної Сотні та Революції Гідності Ігор Пошивайло у цьому році здобув премію «Європейський музей року». Його непохитна відданість справі збереження культурної спадщини України в умовах руйнівної війни втілює дух стійкості та надії, який надихатиме майбутні покоління. Віримо і йдемо разом до Перемоги!

Матеріал підготувала директор музею КНУБА Олена Решетняк

Follow by Email
YouTube
Instagram
Telegram
WordPress Appliance - Powered by TurnKey Linux