ЛЯЩЕНКО АНАТОЛІЙ АНТОНОВИЧ
Вчені ступені і звання:
- 1977 р. – кандидат технічних наук. Захист дисертації в Московському інституті електронного машинобудування на тему «Розробка і дослідження діалогової графічної системи аналізу інтегральних схем НВЧ діапазону» за спеціальністю 05.13.12 «Автоматизація проектно-конструкторських робіт і технологічної підготовки виробництва»
- 1985 р. – старший науковий співробітник за спеціальністю «Системи автоматизації проектування»
- 2003 р. – доцент кафедри інженерної геодезії
- 2004 р. – доктор технічних наук. Захист дисертації в Київському національному університеті будівництва і архітектури на тему «Методологічні основи та інформаційно-технологічні моделі інфраструктури геопросторових даних міських кадастрових систем» за спеціальністю 05.24.04 «Кадастр та моніторинг земель»;
- 2005 р. – професор кафедри геоінформатики і фотограмметрії.
Трудова діяльність
Загальний стаж науково-педагогічної роботи 50 років.
1969-2006 НДІ автоматизованих систем у будівництві: від 1970 молодший науковий співробітник, від 1972 старший науковий співробітник, від 1977 завідувач лабораторії, від 1995 – завідувач відділу геоінформаційних систем; Водночас: від 1985 – у КІБІ (КНУБА) доцент кафедри АСУ та САПР, від 2000 – професор кафедри геоінформатики і фотограмметрії; 1998 – 2014 заступник директора з наукової роботи Науково-дослідного інституту геодезії і картографії. Науковий керівник, системний аналітик та розробник низки програмних комплексів комп’ютерної графіки і геометричного моделювання для автоматизації проектування об’єктів будівництва (1980-1990 рр), геоінформаційних систем для нормативної грошової оцінки земель населених пунктів (1996 – 2016 рр), геоінформаційних систем містобудівного кадастру, моніторингу територій та геопорталів загальнодержавного, регіонального та місцевого рівнів національної інфраструктури геопросторових даних (2006 – 2020 рр).
Участь у міжнародних наукових проектах, залучення до міжнародної експертизи:
Перелік навчальних дисциплін
Сфера наукових інтересів
Геоінформатика, геоінформаційні системи і технології для територіального управління, земельного і містобудівного кадастру; інфраструктура геопросторових даних; стандартизація у сфері географічної інформації / геоматики; бази геопросторових даних; системи геоінформаційного моніторингу; геопортали.
Напрями наукової роботи
- Розроблення геоінформаційних систем містобудівного кадастру
В цьому напрямі отримали впровадження та подальший розвиток результати докторської дисертації «Методологічні основи та інформаційно-технологічні моделі інфраструктури геопросторових даних міських кадастрових систем», зокрема: пропоновані інституційні та архітектурні рішення сучасних кадастрових систем враховані при розробленні «Положення про містобудівний кадастр», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.05.2011 № 559; розроблені клієнт-серверна архітектура геоінформаційної системи містобудівного кадастру (ГІС МБК) з використанням універсальної об’єктно-реляційної системи керування базами даних (ОР СКБД), структурно-функціональна модель ГІС МБК, технологічні моделі окремих підсистем ГІС МБК, концептуальні моделі бази геопросторових даних об’єктів містобудівного кадастру, технологічні моделі ведення містобудівного кадастру та структурно-функціональна модель геопорталу публічних кадастрових даних ГІС МБК впроваджено при розробленні технічних проектів і програмній реалізації ГІС МБК Київської та Львівської областей, міст Києва, Львова, Нікополя, Біла Церква, Рівне тощо. Ці проекти за участі Лященка А.А. виконано в Науково-дослідному інституті геодезії і картографії в 2013 – 2019 рр. Під керівництвом проф. Лященка А.А в цьому науковому напрямі підготовлено та захищено кандидатські дисертації аспірантами кафедри:
- Горковчук Д.В. Уніфіковані моделі баз геопросторових даних геоінформаційної системи містобудівного кадастру, 2018 р., КНУБА.
- Максимова Ю.С. Геоінформаційні моделі наборів профільних геопросторових даних генеральних планів населених пунктів , 2018 р., КНУБА.
- Шелковська І. М. Моделі та методи геоінформаційного моніторингу земель прибережних територій водосховищ, 2013 р., КНУБА.
- Черін А.Г. Геопросторові моделі та сервіси побудови геопорталу, 2013 р., КНУБА
Волчко Є. П.. Дослідження техногенного впливу на ринкову вартість земельних ділянок в межах населених пунктів, 2010 р., КНУБА.
- Розвиток технології створення баз геопросторових даних в середовищі універсальних об’єктно-реляційних систем керування базами даних (ОР СКБД)
Аналітично та на основі обчислювальних експериментів досліджено рівень повноти та відповідності міжнародним стандартам функціональних розширень для зберігання, опрацювання та аналізу геопросторових даних в середовищі пропрієтарних та відкритих універсальних ОР СКБД, на підставі чого обґрунтовано доцільність та ефективність використання відкритої ОР СКБД PostgreSQL з просторовим PostGIS для реалізації баз геопросторових даних у вітчизняних проектах кадастрових та моніторингових ГІС, геопорталів та бази топографічних даних. Запропоновано метод оптимізації побудови просторових GRID-індексів для підвищення оперативності виконання просторових запиті до баз геопросторових даних. Розроблено принципи, моделі і технологічні засоби забезпечення цілісності баз геопросторових даних на основі реалізації вбудованих SQL-функцій для автоматизованого відслідковування виконання доменних та координатно-топологічних обмежень, що формально описуються для класів об’єктів бази геопросторових даних.
Результати досліджень впроваджено в навчальний процес КНУБА за освітньо-професійною програмою для підготовки другого магістерського рівня вищої освіти за спеціальністю за спеціальністю 193 «Геодезія і землеустрій», а також в низці вітчизняних проектів створення баз геопросторових даних, зокрема база топографічних даних «Основна державна топографічна карта масштабу 1:50 000» за програмою україно-норвезького проекту «Карти для сприяння належному управлінню землями в Україні». За результатами досліджень в цьому напрямі за участі проф. Лященка А.А. розроблено комплекс стандартів «База топографічних даних», зокрема: СОУ 71.12 – 37 – 944:2014 База топографічних даних. Загальні вимоги, СОУ 71.12 – 37 – 949:2014 «База топографічних даних. Каталог об’єктів і атрибутів», СОУ 742-33739540 0012:2010 “Комплекс стандартів База топографічних даних Правила кодування та цифрового опису векторних даних” Том 1, СОУ 742-33739540 0012:2010 “Комплекс стандартів База топографічних даних Правила кодування та цифрового опису векторних даних” Том 2, СОУ 71.12-37-948:2014 База топографічних даних. Правила цифрового опису рельєфу, СОУ ISO 19113 “Комплекс стандартів База топографічних даних Принципи оцінки якості топографічних даних”, СОУ ISO 19136:2009 “Обмінний формат геопросторових даних на основі географічної мови розмітки GML (ISO 19136:2007)”.
- Розвиток національної інфраструктури геопросторових даних
Проф. Карпінський Ю.О. та проф. Лященко А.А. започаткували в Україні науковий напрям розвитку національної інфраструктури геопросторових даних (НІГД), основні концепція якого викладено в монографії Карпінський Ю.О., Лященко А.А Стратегія формування національної інфраструктури геопросторових даних в Україні, НДІГК, 2006. – 108с.За участі Лященка А.А. участі виконано комплекс досліджень із розроблення основних напрямів нормативно-правового та інституційного забезпечення НІГД, визначено склад та принципи формування наборів базових і тематичних геопросторових даних, вимоги до їх інтероперабельності , запропоновано склад національного профілю метаданих для геопросторових даних і геоінформаційних сервісів, визначено архітектуру на функції національного геопорталу НІГД. Результати наукових досліджень практично реалізовані у розробленому національному стандарті України ДСТУ 8774:2018 «Географічна інформація. Правила моделювання геопросторових даних», який є українським профілем 14-ти міжнародних стандартів комплексу ISO 19100 «Geographic Information/ Geomatics», а також у гармонізованих з міжнародними стандартами національних стандартах України ДСТУ ISO 19131:2019 Географічна інформація. Специфікація геоінформаційного продукту (ISO 19131:2007; Amd 1:2011, IDT) та ДСТУ ISO 19157:2020 Географічна інформація. Якість геопросторових даних, які рекомендовано як базові для забезпечення інтероперабельності геопросторових даних НІГД України.
Патенти, винаходи, авторські свідоцтва
Свідоцтва про реєстрацію авторського права на твір (у співавторстві):
- № 97239 від 15.04.2020, база даних ”База даних геопросторових об’єктів генеральних планів населених пунктів (QGISpg)”;
- № 86040 від 19.02.2019 комп’ютерна програма ”Геоінформаційна система Державного картографо-геодезичного фонду України (ПЗ ГІС КАРТГЕОФОНД)”;
- № 85734 від 13.02.2019 комп’ютерна програма ”Геоінформаційна система прототипу Національної інфраструктури геопросторових даних”;
- № 61298 від 19.08.2015 комп’ютерна програма ”Геопортал ”Адміністративно-територіальний устрій України””;
- № 61299 від 19.08.2015 комп’ютерна програма ”Геопортал ”Державна геодезична мережа України””.
Стажування, курси підвищення кваліфікації
Громадська діяльність
Академік Академії будівництва України
Член науково-методичної комісії з вищої освіти МОН – НМК 6 з біології, природничих наук та математики, підкомісія 103 «Науки про Землю»
Член Технічного комітету ТК 103 стандартизації «Географічна інформація/геоматика
Член редакційної колегії 2-х наукових видань, включених до переліку фахових видань України категорії Б: “Інженерна геодезія”, “Містобудування та територіальне планування”
Рівні володіння мовами
Основні публікації за останні 5 років
Навчальні посібники:
- Карпінський Ю.О. Лященко А.А., Кравченко Ю.В. Геопросторовий аналіз: навч. посіб. – К.: КНУБА, 2016.-184с.
- Геоінформаційні технології та інфраструктура геопросторових даних: у шести томах. Том 2: Системи керування базами геоданих для інфраструктури просторових даних. Навчальний пособник /Кейк Д., Лященко А.А., Путренко В.В., Хмелевський Ю., Дорошенко К.С., Говоров М. – К.: Планета-Прінт, 2017. – 456 с..
- Геоінформаційні технології та інфраструктура геопросторових даних: у шести томах. Том 3: Просторові кадастрові інформаційні системи для інфраструктури просторових даних. Навчальний пособник /Говоров М., Лященко А.А., Кейк Д., Зандберген, П. М.А. Молочко, Л. Бевайніс, Л.М. Даценко, Путренко В.В. – К.: Планета-Прінт, 2017. – 520 с.
Основні публікації за категоріями за останні 5 років :
Публікації у наукових виданнях (журналах) та в матеріалах міжнародної конференції, що індексуються у наукометричній базі даних SCOPUS та WEB OF SCIENCE:
Публікації у фахових наукових виданнях України категорії Б:
3. Лященко А.А., Гаврилюк Є. Ю., Смілка В.А. Аналіз методів унікальної ідентифікації об’єктів в наборах геопросторових даних // Містобудування та територіальне планування. – 2020. – Вип. 75. – С. 217 – 232. DOI: https://doi.org/10.32347/2076-815x.2020.75.217-232.
4. Карпінський Ю.О., Лященко А.А., Лазоренко-Гевель Н.Ю., Черін А.Г. Архітектура та функціональна модель бази топографічних даних // Інженерна геодезія. 2019. – № 67. – С. 67 – 81. DOI: https://doi.org/10.32347/0130-6014.2019.67.67-81
5. Лященко А.А. Концептуальне моделювання та принципи реалізації бази геопросторових даних кадастру природних лікувальних ресурсів / А.А. Лященко, Є.А. Захарченко // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Серія : Географія. – 2019. – № 1. – С. 233-240. DOI: htps://doi.org/10.25128/2519-4577.19.2.29. Режим доступу: http://dspace.tnpu.edu.ua/bitstream/123456789/14164/1/Liashchenko_%20Zaharchenko.pdf
6. Лященко А. А. Архітектура, функціональна модель та засоби реалізації геопорталів містобудівного кадастру / А. А. Лященко, А. Г. Черін // Містобудування та територіальне планування. – 2019. – Вип. 71. – С. 246-260. DOI: https://doi.org/10.32347/2076-815x.2019.71.246-260
7. Лященко А. А. Базові моделі та методи інтеграції геопросторових даних в ГІС містобудівного кадастру / А. А. Лященко, А. Г. Черін // Містобудування та територіальне планування. – 2019. – Вип. 70. – С. 206-220. DOI: https://doi.org/10.32347/2076-815x.2019.70.351-365
8. Лященко А.А. Методичні засади геоінформаційного моніторингу осушуваних земель / А.А. Лященко, В.В. Залужна// Інженерна геодезія – 2018. – Вип. 65. – с. 135 – 150. Режим доступу: http://212.111.196.173/bitstream/handle/987654321/2097/201865-135-150.pdf?sequence=1&isAllowed=y
9. Лященко А. А. Методичні засади геоінформаційного моделювання інженерно-технічних заходів цивільного захисту / А. А. Лященко, Р. В. Старинець // Містобудування та територіальне планування. – 2018. – Вип. 66. – С. 408-417. Режим доступу: http://www.irbis-nbuv.gov.ua/cgi-bin/irbis_nbuv/cgiirbis_64.exe?C21COM=2&I21DBN=UJRN&P21DBN= UJRN&IMAGE_FILE_DOWNLOAD=1&Image_file_name=PDF/MTP_2018_66_47.pdf
10. Лященко А.А. Шляхи удосконалення системи умовних картографічних позначень для автоматизації підготовки містобудівної документації в ГІС / А.А. Лященко, Ю.С. Максимова // Інженерна геодезія. – 2018. – Вип. 65. – С. 104-114. Режим доступу: http://repositary.knuba.edu.ua/bitstream/handle/987654321/2074/201865-104-114.pdf?sequence=1&isAllowed=y
11. Лященко А. А. Методичні засади стандартизації геоінформаційних моделей для систем просторового планування / А. А. Лященко, В.І. Нудельман // Містобудування та територіальне планування. – 2018. – Вип. 68. – С. 734-744. Режим доступу: http://212.111.196.173:8080/bitstream/handle/987654321/7080/201868-735-745.pdf?sequence=1&isAllowed=y
12. Карпінський Ю.О. Склад і принципи розроблення національного профілю стандартів з географічної інформації /Ю.О. Карпінський, А.А. Лященко, Ясуюкі Окада// Науково-технічний збірник. Вип. 63: Інженерна геодезія. К.: КНУБА, 2016. – с. 110 – 121.
Публікація в матеріалах міжнародної конференції
13. Карпінський Ю., Лященко А., Макаренко Д. Розвиток інфраструктури геопросторових даних: стан, тенденції та проблеми // Матеріали XXV Міжнародної науково-технічної конференції «Геофорум 2020», 1-3 квітня 2020 р. Львів–Брюховичі–Яворів. – Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2020 С. 160 – 163. ISBN 978-966-941-457-1. Режим доступу:
http://zgt.com.ua/wp-content/uploads/2020/05/tezu__Geoforum__2020_1.pdf
14. Lyashchenko A, Radchenko S. Use of digital photogrammetry for modeling and studying ancient tools// Збірник матеріалів міжнародної науково-практичної конференції” BUILD-MASTER-CLASS-2017” – К.: КНУБА, 2017. – с.126.
15. Lyashchenko A, Blons’ka Т. Geoinformation modelling of Shatsky National Natural Park recreation potential // Збірник матеріалів міжнародної науково-практичної конференції ”BUILD-MASTER-CLASS-2017” – К.: КНУБА, 2017. – с.138 – 139.
16. Лященко А., Черін А. Досвід використання відкритих ГІС-засобів у системах містобудівного кадастру// Наукове видання: Програма та тези 21-ї Міжнародної науково-технічної конференції Geoforum’2016, 13-15 квітня 2016 р. – Львів: Видавництво Львівської політехніки. – с. 39 -40.
17. Карпінський Ю.О., Лященко А.А. Склад та принципи розроблення національного профілю стандартів з географічної інформації Київ; КНУБА ІІ міжнародна науково-технічна конференція Геопростір, 2016. -Збірник тез, 27-29 жовтня, 2016. – С.71-74.
18. Карпінський Ю.О., Лященко А.А. Методичні засади створення національного профілю стандартів з географічної інформації// Матеріали ІІІ Міжнародної науково-практичної конференції ”Геоінформаційні технології у територіальному управлінні” – Одеса: ОРІДУ НАДУ, 2016. – с. 53 -58. Режим доступу: http://www.oridu.odessa.ua/9/buk/new_01_11_16_gein.pdf