Готувати кваліфіковані кадри, що збережуть культурну спадщину для нащадків: КНУБА об’єднує зусилля зацікавлених сторін
У Київському національному університеті будівництва і архітектури відбулась фахова розмова про підготовку кадрів у сфері охорони та реставрації об’єктів культурної спадщини. Ключові учасники науково-практичного семінару на цю тему – керівники і представники більш як 20 національних та державних заповідників, серед яких: «Софія Київська», «Києво-Печерська лавра», «Гетьманська столиця» (Батурин), «Чернігів стародавній» та інші. Також до обговорення теми в онлайн-форматі долучились понад 30 учасників семінару, серед яких були представники органів державної влади та місцевого самоврядування. КНУБА має на меті налагодити співпрацю усіх зацікавлених сторін і зробити якіснішою систему освіти за напрямом підготовки спеціалістів зі збереження архітектурної спадщини. Це ще один важливий крок університету для підтримки відбудови країни.
Першим кроком у цьому напрямі має стати системна співпраця з представниками національних заповідників, постійний обмін думками та обговорення потреб і проблем, що дасть можливість знайти правильні формати й ефективні способи підвищити якість підготовки відповідних кадрів. Про це сказав проректор з науково-педагогічної роботи та стратегічного розвитку КНУБА Олексій ШКУРАТОВ.
У ході цього семінару йшлося і про основні проблемні аспекти, вирішення яких сприятиме збереженню архітектурної спадщини.
Ректор КНУБА Олексій ДНІПРОВ зазначив:
«Збереження архітектурної спадщини в період війни має бути пріоритетом для всіх органів державної влади. Скільки знакових об’єктів, зокрема, релігійних споруд, музеїв, інших будівель, зруйновано та пошкоджено внаслідок російських атак, точно сказати наразі важко, але кількість вимірюється сотнями. І ці об’єкти ворог свідомо визначає як цілі для ураження. Щоб підвищити готовність спеціалістів до збереження та відновлення архітектурних пам’яток, треба дбати про якість освіти спеціалістів цього напряму. Наш університет співпрацює з міністерствами, з історико-культурними заповідниками, з ЮНЕСКО. До того ж, у КНУБА створено Науково-дослідний центр захисту та реставрації історико-культурної спадщини, щоб сприяти розвитку науки у цій сфері та підвищенню якості підготовки кадрів. Для цього ми прагнемо об’єднати зусилля усіх закладів вищої освіти, які готують спеціалістів зі збереження культурної спадщини».
Керівник Науково-дослідного центру захисту та реставрації історико-культурної спадщини КНУБА Микола ТОМЕНКО нагадав, що КНУБА у рамках підписаних меморандумів уже налагодив партнерство з п’ятьма національними заповідниками. Він також зауважив про потребу у формуванні престижу спеціальностей, спрямованих на збереження архітектурної спадщини, та підвищення попиту на ці професії серед молоді.
Декан архітектурного факультету КНУБА Олександр КАЩЕНКО, де готують для країни найбільше архітекторів, наголосив на необхідності підвищити якість викладання історії української архітектури, яку довгий час сприймали лише як частину радянської архітектури. Він також розповів, що в КНУБА діє програма подвійних дипломів із університетами Республіки Польща, де тривають процеси активної реставрації та реконструкції палаців, замків та інших культурних об’єктів. Тож цей досвід наших сусідів стане в пригоді і в Україні.
Учасники семінару висловили підтримку ідеї продовжувати тісну взаємодію та розвивати фаховий діалог у різних форматах задля напрацювання рішень, що сприятимуть поліпшенню якості підготовки кадрів у сфері охорони та реставрації об’єктів культурної спадщини.